تبلیغات
وبلاگ تخصصی لاست LOST

وبلاگ تخصصی لاست LOST
 
نویسندگان
نظر سنجی
به نظرتون بهترین بازیگر لاست کیه ؟صفحات جانبی
مطالب جالب و مفید: درباره آرم دارما در سریال گمشدگان (LOST)

آرم پیشروان دارما در سریال گمشدگان- Dharma Initiative in Lost

اگر سریال جذاب و پر کشش گمشدگان (LOST) را دیده باشید مسلما با پیشروان دارما (Dharma Initiative) آشنا هستید. گروهی علمی و تحقیقاتی در جزیره با چنان پشتیبانی قوی که حتی بعد از گذشت بیش از سی سال از مرگ تمام افراد گروه، هنوز هم برای آنها از راه هوا و با چتر مواد غذایی و تجهیزات به جزیره می فرستند.
یکی از زیباترین مواردی که درباره ی پیشروان دارما وجود دارد، لوگو یا آرم آنهاست. پیشروان دارما برای هر یک از ایستگاه های تحقیقاتی خود در جزیره آرم مخصوصی دارند. همانند ایستگاه های شعله، قو و ... .

کلمه ی دارما (Dharma) در اصل به معنی قوانینی است که بودا برای زندگی خردمندانه و شاد برای پیروانش به ارمغان آورد.

البته می توان گفت که کلمه Dharma در این سریال دارای ایهام است چون علاوه بر معنی گفته شده در بالا، در خود سریال گمشدگان، DHARMA مخفف عبارت Department of Heuristics and Research on Material Applications است.

البته اظهار نظر درباره ی نمادهای موجود در این سریال کاری بسیار سخت است. در لا به لای فیلم نامه ی آن گاهی به مواردی بر می خوریم که نشان دهنده ی دانش بالای فیلم نامه نویسان آن درباره ی امور مذهبی، اسطوره های باستان و ... است. مثلا در یکی از فصل های Lost (به گمانم فصل دو)، جان لاک را در حال حل کردن جدول در ایستگاه قو (Swan) می بینیم که پرسش آن این است "دوست انکیدو" و جان لاک نیز به درستی "گیلگمش" را در جدول می نویسد که از اساطیر باستان بابل است و شاید سفر گیلگمش به جزیره ی دست نایافتنی به نزد "اوته نه پیش تیم دوردست" ما را اندکی به اشارات موجود در سریال لاست نزدیک کند.

یا از موارد دیگر می توان به چرخی اشاره کرد که با حرکت آن جزیره در زمان حرکت می کند. این چرخ بسیار به "چرخ دارما" شبیه است. چرخ دارما (دارماکاکرا - چرخ قانون - Dharmacakra) نمادی از آموزه های بودا (دارما) است که انسان را به سوی روشنایی راهنمایی می کنند. می توانید تصویری از نماد چرخ دارما را در زیر ببینید:

چرخ دارما - نماد آموزه های بودا - دارماکاکرا

اگر در تصاویر لوگوهای دارما دقت کنید، سه خطی هایی را در اطراف آرم های دارما می بینید.
نام این سه خطی ها باگوآ (Ba gua - 八卦) است و متعلق به زمان های بسیار کهن چین هستند و تاریخ دقیق اختراع آنها مشخص نیست. گفته می شود که ابتدا پیشگویان چینی که یکی از وسایل پیشگویی آنها لاک لاک پشت بود این سه خطی ها را از روی نقش و نگارهای خانه های روی لاک لاک پشت ابداع کرده اند.
این سه خطی ها هشت سمبل هستند و در فلسفه ی تائو بکار می روند و هر یک نمادی از عناصر طبیعت اند (البته معانی دیگری نیز دارند) :

     - Tien -       آسمان              ، شمال غربی
     - Ze    -       دریاچه، مرداب    ، غرب
     - Huo  -       آتش                 ، جنوب
     - Dien -       رعد و برق          ، شرق
     - Feng -      باد                    ،  جنوب شرقی
     - Shui -       آب                    ، شمال
     - Shen -      کوه                   ، شمال شرقی
     - Di     -      زمین                 ، جنوب غربیو در پایان تنها می توانم بگویم که سریال گمشدگان (Lost) مانند سریال های معمولی دیگر نیست و حرف هایی برای گفتن دارد.

دانلود تمام لوگوهای ایستگاه های دارما در ابعاد بزرگ (30 تصویر ، zip , 1.73 MB)

دانلود فونت لوگوهای پیشروان دارما (ttf , 85 KB)

--------------------

کلمات کلیدی:

توضیحاتی کامل درباره آرم پیشروان دارما (Dharma Initiative)، لوگوی پیشروان دارما (Dharma Initiative Logo)، سریال لاست، سریال گمشدگان، آرم لاست، جزیره لاست، درباره ابتکار دارما
 
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

Helllo . welcome to my weblog . please COUNSEL
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :